Z wielką przyjemnością gościmy w naszym gabinecie dzieci. Dla nas mały pacjent zawsze jest na pierwszym miejscu. Chcemy kształtować pozytywne postawy dzieci wobec leczenia stomatologicznego, dlatego stworzyliśmy dla Państwa następującą ofertę.

1

Na dobry początek wizyta adaptacyjna


 
  • Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym to tak zwana wizyta adaptacyjna. Polega ona na zapoznaniu dziecka z gabinetem, fotelem i urządzeniami stomatologicznymi. Pierwsza wizyta powinna się odbyć około 18 mc życia dziecka.
  • Drodzy Rodzice! Sugerujemy aby nie czekać z pierwszą wizytą w gabinecie do momentu aż dziecko zacznie zgłaszać ból zęba.
  • Do pierwszego spotkania z dentystą mogą Państwo sami przygotować dziecko w domu. Można wprowadzić zabawę w dentystę, ćwiczenia otwierania buzi i pokazywania ząbków przed lustrem. Dziecko na wizytę może przynieść ulubionego pluszaka, któremu też „zbadamy’’ ząbki:).

Czego nie robić przed wizytą w gabinecie?

  • Nie strasz dziecka dentystą.
  • Nie obiecuj że Pani doktor nic nie będzie robić i nic nie będzie bolało. Wytłumacz dziecku, że ząbek może trochę boleć, ale potem będzie już zdrowy.
  • Nie karz dziecka, że płakało i nie chciało współpracować w trakcie wizyty.
  • Staraj się nie używać w rozmowie z dzieckiem słów: wiercenie, igła, zastrzyk itp.

Czy zęby mleczne trzeba leczyć? Oczywiście, że tak! Zęby mleczne służą dziecku przez okres około 10 lat.

  • Utrzymują przestrzeń dla zębów stałych, a ich przedwczesna utrata (zwłaszcza piątek) może doprowadzić do wad zgryzu i konieczności długotrwałego leczenia ortodontycznego w przyszłości.
  • Zdrowe zęby mleczne zapewniają prawidłowe żucie pokarmów. Dzieci z zębami z próchnicą unikają twardych pokarmów, żują niechętnie, co może zaburzać rozwój szczęk, proces trawienny i ogólny rozwój dziecka.
  • Obecność zębów mlecznych jest konieczna do prawidłowego rozwoju mowy.
  • Nieleczona próchnica w zębach mlecznych często doprowadza do stanów zapalnych, czego konsekwencją jest ból i strach i stres przed dentystą.
  • Ponadto stany zapalne w jamie ustnej mogą zaostrzać przebieg niektórych chorób ogólnych np. chorób serca i cukrzycy

2

Witamy w naszym królestwie


 

W naszym gabinecie na małych pacjentów czeka przytulny kącik z zabawkami. Dla dorosłych proponujemy w czasie oczekiwania na wizytę oglądnie ulubionych programów telewizyjnych.

Dziecko zapraszamy do gabinetu z rodzicem. Podczas wizyty staramy się wprowadzać elementy zabawy. Posługujemy się słownictwem dostosowanym do wieku dzieci np.: ślinociąg to trąba słonia, wypełnienia to plastelina a wiertło to szczoteczka.

W trakcie wizyty mamy możliwość wyświetlenia na monitorze przy fotelu bajki. Dzięki temu zabieg wydaje się krótszy a dziecko nie skupia się na nieprzyjemnych dźwiękach w jego trakcie. Jeśli Państwa dziecko ma jakąś ulubioną bajkę mogą Państwo przynieść na wizytę swoją płytę.


3

Nasz priorytet jak najmniej bólu


 

Dysponujemy trzema rodzajami znieczuleń dostosowanymi do wieku dziecka i stanu zęba. Jesteśmy w stanie przeprowadzić każdy zabieg w znieczuleniu. Przed podaniem znieczulenia smarujemy miejsce wkłucia żelem znieczulającym aby zminimalizować ilość nieprzyjemnych doznań. W naszym gabinecie staramy się nie używać słów igła i strzykawka ( o to samo prosimy rodziców). Lekarz przed podaniem znieczulenia tłumaczy dziecku, że będzie podawać przez specjalną rurkę kropelki usypiające dla ząbka. Ząbek pójdzie spać i obudzi się za 2 godziny.


4

Robakom zębowym mówimy stanowcze NIE!


 

W naszej ofercie dla dzieci mamy zarówno białe (takie jak u dorosłych) jak i kolorowe wypełnienia. Dziecko samo może wybrać sobie kolor plombki Na życzenie naszych małych pacjentów, jeśli tylko warunki w jamie ustnej na to pozwalają możemy połączyć dwa kolory np. różowy i żółty.

U dzieci z głęboką próchnicą mamy do dyspozycji materiały z grupy szkło-ionomerów. Preparaty te mają unikalną cechę uwalniania fluoru. Ponadto świetnie sprawdzają się u pacjentów, u których z różnych powodów utrzymanie suchości w jamie ustnej nie jest możliwe

.


5

Lakierowanie (fluoryzacja)


 

W naszej ofercie dla dzieci mamy zarówno białe (takie jak u dorosłych) jak i kolorowe wypełnienia. Dziecko samo może wybrać sobie kolor plombki Na życzenie naszych małych pacjentów, jeśli tylko warunki w jamie ustnej na to pozwalają możemy połączyć dwa kolory np. różowy i żółty.

U dzieci z głęboką próchnicą mamy do dyspozycji materiały z grupy szkło-ionomerów. Preparaty te mają unikalną cechę uwalniania fluoru. Ponadto świetnie sprawdzają się u pacjentów, u których z różnych powodów utrzymanie suchości w jamie ustnej nie jest możliwe


6

Lakowanie


 

Lakowanie to wypełnianie bruzd zębów przedtrzonowych i trzonowych (najczęściej szóstek) specjalnym preparatem uszczelniającym w celu uniknięcia próchnicy na powierzchni żującej zęba. Zabieg najlepiej przeprowadzać zaraz po pojawieniu się korony zęba w jamie ustnej. Aby nie przeoczyć najlepszego momentu do lakowania wskazane są systematyczne kontrole co 6mc. Często zdarza się, że rodzice „wypatrują” z przodu pierwszego zęba stałego podczas gdy wyżynanie się pierwszych trzonowców ( szóstek) uchodzi ich uwadze.


7

Lapisowanie


 

Jest to zabieg wykonywany tylko na zębach mlecznych. Polega na pokryciu powierzchni zębów zajętych przez próchnicę specjalnym preparatem na bazie azotanu srebra. Preparat ten działa przeciwbakteryjnie i hamuje dalszy postęp próchnicy.

Zabiegowi poddawane są zniszczone przez próchnicę zęby odcinka przedniego (siekacze i kły.) Przy pomocy aplikatorów lekarz nanosi preparat na zęby dziecka. Mały pacjent po wizycie nie może jeść i pić prze godzinę. Zabieg należy przeprowadzić trzykrotnie w odstępach tygodniowych.

Wadą zbiegu jest czarne zabarwienie się zębów w miejscach zajętych przez próchnicę.


8

Nagrody


 

Po zakończeniu wizyty lekarz dziękuje dziecku za współpracę i zaprasza je do kącika z nagrodami, gdzie dzielny pacjent wybiera sobie upominek. Każda wizyta kończy się omówieniem z rodzicami wykonanego zabiegu.