Leczenie dzieci

Z wielką przyjemnością gościmy w naszym gabinecie dzieci. Dla nas mały pacjent zawsze jest na pierwszym miejscu. Chcemy kształtować pozytywne postawy dzieci wobec leczenia stomatologicznego, dlatego stworzyliśmy dla Państwa następującą ofertę.

1. Na dobry początek wizyta adaptacyjna

 • Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym to tak zwana wizyta adaptacyjna. Polega ona na zapoznaniu dziecka z gabinetem, fotelem i urządzeniami stomatologicznymi. Pierwsza wizyta powinna się odbyć około 18 mc życia dziecka.
 • Drodzy Rodzice! Sugerujemy aby nie czekać z pierwszą wizytą w gabinecie do momentu aż dziecko zacznie zgłaszać ból zęba.
 • Do pierwszego spotkania z dentystą mogą Państwo sami przygotować dziecko w domu. Można wprowadzić zabawę w dentystę, ćwiczenia otwierania buzi i pokazywania ząbków przed lustrem. Dziecko na wizytę może przynieść ulubionego pluszaka, któremu też „zbadamy’’ ząbki:).

Czego nie robić przed wizytą w gabinecie?

 • Nie strasz dziecka dentystą.
 • Nie obiecuj że Pani doktor nic nie będzie robić i nic nie będzie bolało. Wytłumacz dziecku, że ząbek może trochę boleć, ale potem będzie już zdrowy.
 • Nie karz dziecka, że płakało i nie chciało współpracować w trakcie wizyty.
 • Staraj się nie używać w rozmowie z dzieckiem słów: wiercenie, igła, zastrzyk itp.

Czy zęby mleczne trzeba leczyć? Oczywiście, że tak! Zęby mleczne służą dziecku przez okres około 10 lat.

 • Utrzymują przestrzeń dla zębów stałych, a ich przedwczesna utrata (zwłaszcza piątek) może doprowadzić do wad zgryzu i konieczności długotrwałego leczenia ortodontycznego w przyszłości.
 • Zdrowe zęby mleczne zapewniają prawidłowe żucie pokarmów. Dzieci z zębami z próchnicą unikają twardych pokarmów, żują niechętnie, co może zaburzać rozwój szczęk, proces trawienny i ogólny rozwój dziecka.
 • Obecność zębów mlecznych jest konieczna do prawidłowego rozwoju mowy.
 • Nieleczona próchnica w zębach mlecznych często doprowadza do stanów zapalnych, czego konsekwencją jest ból i strach i stres przed dentystą.
 • Ponadto stany zapalne w jamie ustnej mogą zaostrzać przebieg niektórych chorób ogólnych np. chorób serca i cukrzycy

2. Witamy w naszym królestwie

W naszym gabinecie na małych pacjentów czeka przytulny kącik z zabawkami. Dla dorosłych proponujemy w czasie oczekiwania na wizytę oglądnie ulubionych programów telewizyjnych.

Dziecko zapraszamy do gabinetu z rodzicem. Podczas wizyty staramy się wprowadzać elementy zabawy. Posługujemy się słownictwem dostosowanym do wieku dzieci np.: ślinociąg to trąba słonia, wypełnienia to plastelina a wiertło to szczoteczka.

W trakcie wizyty mamy możliwość wyświetlenia na monitorze przy fotelu bajki. Dzięki temu zabieg wydaje się krótszy a dziecko nie skupia się na nieprzyjemnych dźwiękach w jego trakcie. Jeśli Państwa dziecko ma jakąś ulubioną bajkę mogą Państwo przynieść na wizytę swoją płytę.

3. Nasz priorytet jak najmniej bólu

Dysponujemy trzema rodzajami znieczuleń dostosowanymi do wieku dziecka i stanu zęba. Jesteśmy w stanie przeprowadzić każdy zabieg w znieczuleniu. Przed podaniem znieczulenia smarujemy miejsce wkłucia żelem znieczulającym aby zminimalizować ilość nieprzyjemnych doznań. W naszym gabinecie staramy się nie używać słów igła i strzykawka ( o to samo prosimy rodziców). Lekarz przed podaniem znieczulenia tłumaczy dziecku, że będzie podawać przez specjalną rurkę kropelki usypiające dla ząbka. Ząbek pójdzie spać i obudzi się za 2 godziny.

4. Robakom zębowym mówimy stanowcze NIE!

W naszej ofercie dla dzieci mamy zarówno białe (takie jak u dorosłych) jak i kolorowe wypełnienia. Dziecko samo może wybrać sobie kolor plombki Na życzenie naszych małych pacjentów, jeśli tylko warunki w jamie ustnej na to pozwalają możemy połączyć dwa kolory np. różowy i żółty.

U dzieci z głęboką próchnicą mamy do dyspozycji materiały z grupy szkło-ionomerów. Preparaty te mają unikalną cechę uwalniania fluoru. Ponadto świetnie sprawdzają się u pacjentów, u których z różnych powodów utrzymanie suchości w jamie ustnej nie jest możliwe

5. Lakierowanie (fluoryzacja)

Lakierowanie to pokrywanie wszystkich powierzchni zębów stałych i mlecznych lakierem fluorowym zabezpieczającym przed próchnicą. Zabieg najlepiej przeprowadzać po posiłku ( po lakierowaniu dziecko nie może jeść przez 1h.) Fluoryzację należy powtarzać co 6mc.

6. Lakowanie

Lakowanie to wypełnianie bruzd zębów przedtrzonowych i trzonowych (najczęściej szóstek) specjalnym preparatem uszczelniającym w celu uniknięcia próchnicy na powierzchni żującej zęba. Zabieg najlepiej przeprowadzać zaraz po pojawieniu się korony zęba w jamie ustnej. Aby nie przeoczyć najlepszego momentu do lakowania wskazane są systematyczne kontrole co 6mc. Często zdarza się, że rodzice „wypatrują” z przodu pierwszego zęba stałego podczas gdy wyżynanie się pierwszych trzonowców ( szóstek) uchodzi ich uwadze.

7. Lapisowanie

Jest to zabieg wykonywany tylko na zębach mlecznych. Polega na pokryciu powierzchni zębów zajętych przez próchnicę specjalnym preparatem na bazie azotanu srebra. Preparat ten działa przeciwbakteryjnie i hamuje dalszy postęp próchnicy.

Zabiegowi poddawane są zniszczone przez próchnicę zęby odcinka przedniego (siekacze i kły.) Przy pomocy aplikatorów lekarz nanosi preparat na zęby dziecka. Mały pacjent po wizycie nie może jeść i pić prze godzinę. Zabieg należy przeprowadzić trzykrotnie w odstępach tygodniowych.

Wadą zbiegu jest czarne zabarwienie się zębów w miejscach zajętych przez próchnicę.

8. Nagrody

Po zakończeniu wizyty lekarz dziękuje dziecku za współpracę i zaprasza je do kącika z nagrodami, gdzie dzielny pacjent wybiera sobie upominek. Każda wizyta kończy się omówieniem z rodzicami wykonanego zabiegu.